Obowiązki z zakresu cen transferowych także dla spółek osobowych
Spółka osobowa może zostać uznana za podmiot powiązany, co oznacza konieczność dokumentowania jej transakcji. Ryzyko i wszelkie konsekwencje podatkowe powstają jednak w tym przypadku po stronie wspólników.
Magdalena Dymkowska, Ewa Tomczyk
Z początkiem 2015 r. zmieniona została definicja podmiotu krajowego w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 25 ustawy o PIT) tak, że od tej pory objęte są nią również, poza osobami prawnymi (bądź odpowiednio: osobami fizycznymi), „jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej". W świetle obowiązujących od 2015 r. przepisów spółki osobowe (w tym m.in. spółka komandytowa i spółka jawna) mogą być zatem uznane za podmioty powiązane. Co więcej, organy podatkowe mają możliwość szacowania dochodów wynikających z transakcji realizowanych przez podatników powiązanych z tymi spółkami, jeśli warunki transakcji odbiegają od rynkowych.
Kolejne nowelizacje...
Od 1 stycznia 2017 r. dodano art. 9a ust. 1f w ustawie o CIT (art. 25a ust. 1f w ustawie o PIT), zgodnie z którym w przypadku podatników uzyskujących przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, po spełnieniu warunku prowadzenia ksiąg limit przychodów lub kosztów (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) determinujący obowiązek dokumentacyjny ustala się dla tej spółki. Dodatkowo, jako transakcję lub inne zdarzenie mające wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika i w związku z tym wymagające udokumentowania, uznano również umowę spółki niebędącej osobą prawną, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta