Zarządzanie instrumentami finansowymi bez preferencji w VAT
Otrzymane przez bank wynagrodzenie z tytułu przechowywania aktywów funduszy w postaci zdematerializowanych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych, prowadzonych w ramach działalności powierniczej banku, jak również z tytułu obowiązków depozytariusza wynikających z ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, nie jest objęte zwolnieniem z VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2017 r. (I FSK 1911/15).
Skarżący prowadzi działalność gospodarczą (bank), w ramach której zawiera umowy z funduszami inwestycyjnymi, otwiera i prowadzi rachunki papierów wartościowych. Wnioskodawca rozlicza transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych i uczestniczy w realizacji dyspozycji funduszy dotyczących obrotu papierami wartościowymi. Pozostałe czynności wykonywane przez skarżącego to obowiązki wynikające z ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 870 ze zm., dalej u.o.f.f.e.). Na tym tle powstała wątpliwość, czy usługi świadczone przez niego korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 i 41 ustawy o VAT. Zdaniem skarżącego, wszystkie wykonywane przez niego usługi korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie odpowiednich przepisów.
W interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2014 r. organ stwierdził, że usługi dotyczące otwierania i prowadzenia rachunku zdematerializowanych papierów wartościowych funduszy, na których takie papiery są przechowywane w formie zapisów elektronicznych oraz przeprowadzanie rozliczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta