Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostateczna decyzja może zostać uznana za nieważną

08 stycznia 2018 | Podatki | Łukasz Rogowski
Wzór – wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór – wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej

Może się zdarzyć, że podatnik nie zdąży złożyć odwołania od decyzji, która jest ewidentnie nieprawidłowa i wtedy rozstrzygnięcie, mimo wadliwości, nadal obowiązuje. Wyjściem może być złożenie wniosku o stwierdzenie jej nieważności.

Ordynacja podatkowa zawiera zbiór fundamentalnych zasad dotyczących postępowania w sprawach podatkowych. Jedną z nich jest zasada trwałości ostatecznych decyzji podatkowych (art. 128 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Dzięki temu podatnik ma pewność, że rozstrzygnięcie jego sprawy podatkowej jest trwałe i nie może być zmieniane.

Decyzje podatkowe nie zawsze są niekorzystne dla podatników. Jest tak na przykład, gdy dotyczą ulg w spłacie zobowiązań. Nawet rozstrzygnięcia naliczające podatek mogą być uznane przez podatnika za pozytywne, z powodu potwierdzenia jego stanowiska. Zdarza się również, że organy podatkowe mylą się na swoją niekorzyść. Trwałość decyzji jest gwarantem, dzięki któremu bez obaw można korzystać z pomyślnych rozstrzygnięć podatkowych.

Zasada trwałości może jednak obrócić się przeciwko podatnikowi, jeżeli rozstrzygnięcie jest nieprawidłowe. Dlatego obowiązuje zasada dwuinstancyjności (art. 127 o.p.), dzięki której sprawa może być rozpatrzona ponownie przez organ wyższej instancji.

Decyzje, od których podatnicy się nie odwołali, stają się ostateczne, a zatem podlegają zasadzie trwałości. Może się jednak zdarzyć, że podatnik nie zdąży złożyć odwołania lub nie odbierze decyzji, która jest ewidentnie nieprawidłowa. W takim przypadku rozstrzygnięcie, mimo wadliwości, nadal obowiązuje. Z tego powodu ordynacja podatkowa przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10945

Wydanie: 10945

Spis treści
Zamów abonament