Życzenie porządku i wartości w otoczeniu
Chcemy miasta, które jest miastem dobrym do życia, ale też oczekujemy w nim ładu. Relacja pomiędzy ładnym a dobrym, więc wygodnym, to jest nasze trwałe oczekiwanie.
Maraton świąt za nami, zostaje codzienność. A jakiej sobie życzymy? Na pewno żeby było ładnie wokół nas. Ale to nie tylko oczekiwanie ładu i pięknej architektury czy miasta bez agresji reklam. To coś więcej, to życzenie ładu jako porządku i wartości w naszym szeroko rozumianym otoczeniu. Zresztą nie od dzisiaj. Już na początku XX wieku pisał o tym Camillo Sitte w swojej książce o planowaniu miast zgodnie z zasadami sztuki.
Te idee były po 50 latach powtórzone przez Gordona Cullena w książce „Obraz miasta", gdzie stwierdzając, że „miasto jest w środowisku wydarzeniem dramatycznym [...], to nadzwyczajne przedsięwzięcie ludzkiej cywilizacji", pokazywał on poprzez swoje szkice, jaka jest wartość skomponowanej ulicy, placu czy dobrze posadzonego drzewa. To również propozycje ładu miejskiego w „Elementach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta