Nie mylić rewitalizacji z remontem
W rewitalizacji pośpiech nie jest wskazany. Kryteria powinny być jak najbardziej społeczne, „ludzkie", a nie infrastrukturalne.
W znanym portalu społecznościowym na profilu całkiem dużego polskiego miasta pojawił się post o udanej rewitalizacji nawierzchni jednej ulic z centrum tegoż miasta. A wydawało się, że o rewitalizacji wszystko już zostało powiedziane, że już nikt nie myli remontu czy modernizacji z rewitalizacją. Skąd wiec takie faux pas?
Krajowa Strategia Rozwoju
Raczej nie z powodu braku wytycznych strategicznych dotyczących rewitalizacji. Już bowiem w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) 2010-2020. Regiony. Miasta. Obszary Wiejskie, opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju (wówczas Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), w ramach celu 2 dotyczącego budowania spójności terytorialnej i przeciwdziałania marginalizacji obszarów problemowych, jako instrument realizacji tego celu wskazano restrukturyzację i rewitalizację miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze.
Zgodnie z KSRR jednostki samorządu terytorialnego powinny wspierać kompleksowe programy rewitalizacyjne obejmujące zagadnienia infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne. KSRR mimo dość ramowej formy wyraźnie wyznaczyła cechy rewitalizacji. W ślad za strategią istotne jest, aby rewitalizacja nie była rozumiana i realizowana jedynie jako odnowa tkanki mieszkaniowej czy poprawa istniejącej infrastruktury.
Działania rewitalizacyjne muszą wynikać ze szczegółowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta