Samobiczowanie Ameryki w 2018
Biografie Herberta i Conrada oraz książki krytyczne wobec USA to najbardziej oczekiwane premiery wydawnicze sezonu.
2018 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta. Szczegółowego programu obchodów jeszcze nie przedstawiono, ale już możemy być pewni co najmniej jednego ważnego herbertowskiego wydarzenia. Będzie to premiera dwutomowej biografii poety autorstwa Andrzeja Franaszka. Badacz pracował nad nią od czasu opublikowania w 2011 r. swej poprzedniej głośnej biografii poświęconej Czesławowi Miłoszowi. Tysiącstronicowe dzieło Franaszek zaprezentuje czytelnikom już w maju.
Drugą wyczekiwaną biografią jest opowieść o Józefie Konradzie Korzeniowskim badaczki z uniwersytetu Harvarda, Mayi Jasanoff. Amerykanka zatytułowała książkę „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" i była to jedna z najszerzej komentowanych w świecie anglojęzycznym biografii w 2017 r. Jej rozgłos wynikał z perspektywy, którą zaproponowała Jasanoff, mianowicie zbadała życie i twórczość autora „Jądra ciemności" w ujęciu postkolonialnym. Polska premiera pod koniec października.
Czas rozliczeń
Trzecią ważną biografią będzie „Pasolini. Niewygodny człowiek" Oriany Fallaci, którą we Włoszech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta