Do ustanowienia pomnika przyrody potrzebna uchwała rady
Uchwałą rady gminy można wprowadzić zakazy służące ochronie danego obiektu, ale mogą to być tylko zakazy z katalogu określonego przez ustawodawcę. Projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomnika przyrody wymaga uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
Problem
Rada gminy chce podjąć uchwałę o nadaniu alei drzew statusu pomnika przyrody. Czy w uchwale rady można zawrzeć zakaz zaśmiecania tego terenu?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej u.o.p.) pomnikami przyrody są:
- pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz
- odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe i jaskinie.
Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.
Kryteria uznawania wskazanych wyżej tworów za pomniki przyrody określono w rozporządzeniu ministra środowiska z 4 grudnia 2017 r. (dalej rozporządzenie), które weszło w życie 17 grudnia 2017 r. Przyjęto w nim m.in., że kryteriami uznawania drzew za pomniki przyrody są:
- obwód pnia – nie mniejszy niż minimalny obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm, określony dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta