Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodpłatnym świadczeniem trzeba się podzielić z fiskusem

22 stycznia 2018 | Podatki | Marcin Kania Tomasz Gajtkowski

Przedsiębiorca, który korzysta z nieodpłatnych usług wykonywanych przez członków zarządu, osiąga dodatkowy przychód z tego tytułu. W rezultacie wzrasta wysokość jego zobowiązania wobec urzędu skarbowego.

Do głównych zadań członków zarządu w spółkach kapitałowych należy prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja (odpowiednio art. 201 kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz art. 368 kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółki akcyjnej). Ponadto, przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) regulują proces ustalania wynagrodzenia dla członków zarządu, jednak nie wskazują, że jego ustanowienie jest obligatoryjne.

Spółka nie ponosi kosztu

W konsekwencji, możliwa jest zatem (i przez prawo dopuszczalna) sytuacja, w której czynności wynikające z prawa handlowego członkowie zarządu sprawują nieodpłatnie. Z podatkowego punktu widzenia taka sytuacja stanowi jednak powszechny problem w rozliczeniach podatników należących do dużych grup kapitałowych. Nierzadko bowiem zdarza się, że pracownicy oddelegowani przez zagranicznego udziałowca do zasiadania w zarządach polskich podmiotów powiązanych i tym samym do świadczenia usług zarządczych nie uzyskują z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia od polskich spółek. Taka sytuacja zgodnie z dominującym stanowiskiem organów podatkowych stanowi dla podmiotu otrzymującego nieodpłatne świadczenie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Do innych przykładów nieodpłatnych świadczeń wskazywanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10957

Wydanie: 10957

Spis treści
Zamów abonament