Kredyt kupiecki może być usługą zwolnioną z VAT
Odroczenie przez sprzedawcę terminu płatności należności od klienta jest w określonych przypadkach traktowane jak udzielenie pożyczki. Odsetki pobrane z tego tytułu nie powinny być wtedy wliczane do podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania m.in kredytów lub pożyczek pieniężnych. Przepis ten interpretuje się w sposób szeroki - zwolnienie może dotyczyć także podatników spoza branży finansowej. Odnosi się to w szczególności do sprzedawcy (dostawcy towaru lub usługodawcy) udzielającego kredytu kupieckiego, a więc odraczającego termin płatności należności od klienta (nabywcy/usługobiorcy). Kredyt kupiecki może więc stanowić (w określonych przypadkach) usługę udzielenia pożyczki. W takim przypadku należności pobrane z tego tytułu (w szczególności odsetki) nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania z tytułu dostawy/ usługi.
Przykład
Przewidziany przez strony termin płatności z tytułu dostawy towarów wynosił 14 dni od jej dokonania. W dniu, w którym termin ten upływał, nabywca poprosił o jego przedłużenie do trzech miesięcy. Za każdy dzień zwłoki należne są określone odsetki.
W powyższym przykładzie zgoda dostawcy na odroczenie płatności wiąże się de facto z kredytowaniem kontrahenta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta