890 euro za ochronę designu przez 25 lat
Polska jest w pierwszej dziesiątce państw rejestrujących najwięcej wspólnotowych wzorów przemysłowych. O tym, dlaczego warto zadbać o design swojego produktu i jak to zrobić, opowiadają Luis Berenguer i Javier Soriano z Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w rozmowie z Aleksandrą Sewerynik.
Rz: Ile zgłoszeń trafia do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej?
Luis Berenguer: Rocznie otrzymujemy około 150 tys. wniosków o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego oraz około 100 tys. zgłoszeń dotyczących ochrony designu. Jesteśmy wśród pięciu urzędów na świecie z największą liczbą zgłoszeń.
Jak EUIPO może pomóc w ochronie designu?
LB: EUIPO rejestruje wspólnotowe wzory przemysłowe. Ale są także niezarejestrowane. Firma, która chce chronić swoje wzornictwo na terenie Unii Europejskiej, ma zatem dwie opcje. Jeżeli ma produkt, który będzie na rynku przez krótki czas, może korzystać z ochrony, która nie wymaga rejestracji. Jeżeli jednak produkt ma być sprzedawany przez dłuższy okres, oczywiście lepszą opcją jest zarejestrowanie wzoru przemysłowego. Rejestracja daje wyłączne prawo korzystania ze zgłoszonego designu przez 25 lat na terenie całej Unii, rynku 500 mln konsumentów. Można to zrobić w swoim ojczystym języku, online.
Ciekawa jest konstrukcja ochrony niezarejestrowanych wspólnotowych wzorów przemysłowych, zbliżona do praw autorskich. Ich powstanie również nie wymaga rejestracji. Jaki jest cel ustanowienia takiej ochrony?
LB: Ustanowienie tego prawa było odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców. Założenie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta