Zielone inwestycje przyspieszą wzrost
Marcin Petrykowski Dla rozwoju rynku zielonych obligacji ważna jest transparentność. Inwestorzy chcą wiedzieć, czy instrumenty oferowane jako zielone są takie w rzeczywistości.
Gdy w czerwcu prezydent Donald Trump ogłosił rozpoczęcie procesu wycofywania się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego oraz zaprzestanie wprowadzania w życie jego postanowień przez amerykańską administrację, decyzja ta spotkała się z jednoznacznie negatywną reakcją zarówno większości światowych przywódców, jak i wielu przedstawicieli najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, które wyznaczają kierunki rozwoju globalnej gospodarki. Uzasadniając podjęte działania, prezydent Trump podkreślał, że porozumienie zawarte w grudniu 2015 r. podczas zorganizowanej w Paryżu konferencji klimatycznej jest głęboko niesprawiedliwe i niekorzystne dla USA, ponieważ faworyzuje gospodarki krajów rozwijających się, m.in. Chin oraz Indii, kosztem firm amerykańskich, a w konsekwencji jest bardzo poważnym zagrożeniem dla miejsc pracy powstających w USA.
Pomimo argumentów przedstawionych na poparcie tej tezy, dla zdecydowanej większości odbiorców decyzja Donalda Trumpa wciąż pozostaje niezrozumiała, ponieważ stoi w wyraźnej sprzeczności z obserwowanymi od wielu lat globalnymi trendami. Zdaniem ekspertów, zarówno najważniejsze czynniki niekorzystnie wpływające na zmiany klimatyczne, jak i metody zmierzające do rozwiązywania tego problemu m.in. poprzez inicjatywy redukujące emisję gazów cieplarnianych, wskazane w ramach COP21, są słuszne, a z wyznaczonej drogi nie ma już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta