Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

13 lutego 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Co decydować powinno o surowości kary?

- Zgodnie z ustawą antykorupcyjną, a także według projektu nowej ustawy o jawności życia publicznego, za niezłożenie oświadczenia majątkowego członek korpusu sc ponieść może odpowiedzialność dyscyplinarną. Jednak ani dotychczasowe, ani projektowane przepisy nie wskazują, jaki konkretnie środek odpowiedzialności powinien być w takiej sytuacji zastosowany. Od czego zatem powinna być uzależniona dotkliwość zastosowanej kary dyscyplinarnej?

Niezłożenie oświadczenia majątkowego, powoduje odpowiedzialność służbową (art. 13 ustawy antykorupcyjnej). Rozrzut kar, jakie mogą być wymierzone za to przewinienie jest więc duży: od kary upomnienia do kary wydalenia z pracy w urzędzie czy ze służby cywilnej (patrz tekst główny). Brak precyzyjnego wskazania, w jakich okolicznościach, jakie sankcje powinny być przez pracodawcę stosowane prowadzić może, co podkreśla się w piśmiennictwie, do różnorodności zachowań i nierównego traktowania określonych osób pełniących funkcje publiczne (A....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10976

Wydanie: 10976

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament