Porozumienie międzygminne nie wpływa na stanowienie prawa miejscowego
W razie zawarcia porozumienia międzygminnego, gmina wykonująca zadania objęte tym porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami. Przez zawarcie porozumienia nie można jednak przenieść uprawnień prawotwórczych.
- Gminy chcą zawrzeć porozumienie międzygminne dotyczące lokalnego transportu zbiorowego (jedna z gmin przejmie część zadań drugiej gminy w tym zakresie). Czy w takim porozumieniu można zastrzec przeniesienie na gminę przejmującą zadania uprawnień do stanowienia aktów prawa miejscowego przysługujących drugiej gminie?
Nie. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) na podstawie upoważnień ustawowych gmina ma prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze tej gminy. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały (art. 41 ust. 1 u.s.g.). W myśl art. 74 u.s.g. gminy mogą zawierać porozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta