W co trzecim szpitalu mniej na leczenie
Od 25 do 30 proc. placówek nie wykonało ryczałtu, to oznacza dla nich mniej pieniędzy i dłuższe kolejki.
Pierwszy okres rozliczeniowy działalności sieci szpitali, a zarazem ostatni kwartał 2017 r., to nie tylko test nowego, ryczałtowego systemu finansowania służby zdrowia, ale przede wszystkim podstawa wyliczenia ryczałtu na kolejny okres. Zgodnie ze skomplikowanym algorytmem jego obliczania, tylko placówki, które wykorzystały od 98 do 100 proc. środków, mają szansę na taką samą pulę pieniędzy. Wykonanie mniejszej lub większej liczby świadczeń sprawia, że szpital traci.
Według informacji „Rzeczpospolitej" ryczałtu w sposób optymalny nie wykonało od 25 do 30 proc. Dokładne dane znane będą na przełomie marca i kwietnia, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia zakończy rozliczenie ostatniego kwartału 2017 r.
Różne powody
– Kłopoty mają głównie szpitale wojewódzkie i powiatowe, szczególnie na Mazowszu, Śląsku i Podlasiu – mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.
Ale podobne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta