Wspólna wykładnia może pomóc ustawie o IPN
PRAWO KARNE | Stanowisko polsko-izraelskie wprawdzie nie naprawi ustawy, ale może złagodzić spory przy stosowaniu nowych przepisów. Marek Domagalski
Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, powiedział, że wspólne stanowisko rządów polskiego oraz izraelskiego w sprawie wykładni noweli ustawy o IPN byłoby dobrym rozwiązaniem sporu, który nazwał „incydentem dotyczącym w wielu wypadkach nieporozumień".
Niewątpliwie byłby to precedens, choć polskie sądy dość często sięgają do uzasadnienia ustawy czy nawet dyskusji sejmowej nad ustawą, czy wręcz poprawką, by ustalić cel ustawodawcy.
Ważniejszy głos Trybunału
– Takie oświadczenie sądy czasem wykorzystują, ale dotyczy to stanowisk wyrażonych w trakcie prac parlamentarnych czy w uzasadnieniu – przyznaje Marcin Łochowski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. – Ale skorzystanie z aktu wydanego po uchwaleniu ustawy byłoby zupełnym, choć ciekawym, precedensem.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta