Zastępstwo i sezon zwolnią ze stosowania limitów
Znowelizowane przepisy przewidują cztery sytuacje, kiedy pracodawca może zdecydować o zatrudnieniu terminowym nie bacząc na ograniczenia czasu trwania i liczby zawieranych umów.
Nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania nie są ograniczeniami obowiązującymi w każdej sytuacji. W praktyce pracodawca ma duże pole manewru, aby umowy terminowe, jakie zawiera z pracownikami, były umowami nielimitowanymi.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 22 lutego 2016 r. dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony oraz dopuszczalna liczba 3 takich umów nie dotyczy umów terminowych zawieranych w celu:
- zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- wykonywania pracy przez okres kadencji,
- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.
Nawiązując umowę na czas określony w celu zastępstwa pracownika, wykonywania pracy dorywczej, sezonowej czy przez okres kadencji pracodawca musi wskazać w treści umowy cel jej zawarcia. Przy umowie terminowej zawieranej w związku z obiektywnymi przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy konieczne jest natomiast wykazanie okoliczności konkretnego przypadku – informacji o obiektywnych przyczynach, które uzasadniają wybór takiej umowy.
Obowiązujący wzór umowy o pracę zawiera w pkt 3 pole do wykazania przyczyn uzasadniających zawarcie umowy. Ten fragment...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta