Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców

22 lutego 2018 | Raport Ekonomiczny | Marta Macyszyn Katarzyna Gospodarowicz
Warunki legalizacji pracy w przerwie między oświadczeniem a zezwoleniem
źródło: Rzeczpospolita
Warunki legalizacji pracy w przerwie między oświadczeniem a zezwoleniem
źródło: Rzeczpospolita

Nowelizacja | Od 2018 r. obowiązują nowe typy zezwoleń na pracę obcokrajowców spoza UE/EOG i nowe zasady ich wydawania.

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej powszechne. Do naszego kraju przyjeżdżają w celu poszukiwania pracy nie tylko pracownicy wykonujący proste zajęcia fizyczne, ale coraz częściej również osoby wysoko wykwalifikowane (analitycy systemów informatycznych, inżynierowie produkcji itd.). Przepisy obowiązujące do końca 2017 r. nie były dostosowane do obecnych realiów. Powodowało to, że postępowania w sprawie wydania zezwoleń na pracę cudzoziemca toczyły się miesiącami, w zakresie procedury oświadczeniowej dochodziło do wielu nadużyć, a pracownicy – mimo zapotrzebowania na pracę w danej firmie – musieli czekać na możliwość jej rozpoczęcia.

TRUDNIEJSZA PROCEDURA OŚWIADCZENIOWA

Wcześniejsza procedura oświadczeniowa była dość prosta, bardzo elastyczna oraz co do zasady nie przewidywała specjalnych warunków rejestracji oświadczenia. Jeżeli przed podjęciem pracy przez cudzoziemca powiatowy urząd pracy, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, zarejestrował pisemne oświadczenie tego podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, cudzoziemiec mógł zacząć ją świadczyć bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Pracę mógł wykonywać przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10984

Wydanie: 10984

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament