Cudzoziemcy lepiej chronieni
Rozmowa | Za naruszenia przepisów o zatrudnianiu pracowników zza granicy grożą wysokie kary.
Rz: Jak pan ocenia zmiany zasad zatrudniania u nas cudzoziemców?
Wiesław Łyszczek: Bardzo dobrze. Ta nowelizacja zawiera wiele zmian realizujących zgłaszane od lat postulaty Państwowej Inspekcji Pracy i uszczelnia system zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
Jakie to postulaty i zabiegi „uszczelniające"?
Przykładowo wiele przepisów zmieniło się z korzyścią dla cudzoziemców, którzy nie są już karani za to, że ich pracodawca złamał przepisy określające zasady ich legalnego zatrudniania przez to, że powierzał im pracę na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę. Taki cudzoziemiec nie ma wpływu na to, jak traktuje go pracodawca. Karanie go za naruszenie przepisów było więc niesprawiedliwe. Jednocześnie uzupełniono definicję prac wykonywanych przez cudzoziemca w Polsce, które wymagają zezwolenia. Do katalogu zawartego w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy dodano prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej w charakterze komplementariusza lub działanie w charakterze prokurenta. Pozwoli to ograniczyć liczbę przypadków, gdy prowadzenie takich spraw pozwalało cudzoziemcom omijać obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę.
Przedsiębiorców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta