Tańszy dolar namiesza w wynikach
Giełda | Spadek wartości amerykańskiej waluty to wyzwanie, ale też szansa dla spółek jacek mysior
Osłabienie amerykańskiej waluty nie pozostało bez wpływu na wyniki finansowe spółek, ale w wielu przypadkach efekt inwestorzy zobaczą dopiero w nadchodzących kwartałach. Dla jednych firm tani dolar stanowi nie lada wyzwanie, innym stwarza dogodne warunki do poprawy wyników.
Koszty w dół
Tańszy dolar to przede wszystkim dobra informacja dla importerów, którzy mniej zapłacą za sprowadzane towary. Głównymi beneficjentami są krajowe spółki odzieżowe, które znaczną część kolekcji kupują za dolary.
– Największy udział importu rozliczanego w amerykańskiej walucie mają: LPP, Monnari, CDRL oraz Wittchen (ok. 80–90 proc.). W przypadku CCC jest to ok. 50 proc., a dla Vistuli i Bytomia ok. 30 proc. Spółki te będą więc mogły poprawić rentowność brutto sprzedaży. Dodatkowo spadek kursu dolara do złotego pozytywnie wpływa na koszty związane z czynszami w centrach handlowych – zwraca uwagę Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas.
Jak dodaje, zamówienia na nową kolekcję składane są z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. I dopiero po takim czasie widać w wynikach spółki wpływ zmiany ceny dolara. Przy założeniu, że utrzyma się obecny kurs dolara, większość korzyści finansowych spółki z branży odzieżowej odczują dopiero w 2018 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta