Łatwiejszy transfer specjalistów
Zmiany | Od 12 lutego funkcjonują zezwolenia pobytowe pozwalające przemieszczać pracowników w ramach firm powiązanych.
Kolejna nowelizacja ustawy o cudzoziemcach obowiązująca od 12 lutego 2018 r. to skutek implementacji do polskiego prawa rozwiązań unijnej dyrektywy 2014/66/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (tzw. dyrektywa ICT). Nowelizacja wprowadza kolejny rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy – zezwolenie w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (zezwolenie ICT).
Legalizacja w jednym państwie
Dotychczas cudzoziemiec spoza UE, którego obowiązki służbowe wymagały świadczenia pracy w więcej niż jednym państwie członkowskim UE, co do zasady musiał zalegalizować swój pobyt i pracę w każdym z tych państw odrębnie.
Nowe przepisy mają znacząco ograniczyć formalności związane z legalizacją pobytu i pracy pracowników delegowanych, których praca wiąże się z mobilnością wewnątrz UE, a których pobyt i praca zostały już zalegalizowane w jednym z państw unijnych. Skoro bowiem jeden z krajów członkowskich miał okazję zweryfikować cudzoziemca, pozostałe państwa UE rezygnują z ponownego sprawdzenia tej osoby....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta