Ile handlowych restrykcji, ile wolności
SPRZEDAŻ | Zakaz handlu w niedzielę wprowadzany jest w Polsce w zupełnie innych warunkach technologicznych niż miało to miejsce kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu u naszych europejskich sąsiadów. Co to oznacza w praktyce?
Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pierwsza niedziela, w którą nie zrobiło się w Polsce dużych zakupów wypadła już 11 marca.
Kiedy zamknięte
Projekt ustawy zakazującej handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią 2016 r. i był inicjatywą obywatelską Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Od samego początku powodował ogromne emocje. Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Z handlu zostaną wyłączone, co do zasady, dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią). Od 2019 r. handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. w ogóle zostanie zakazany. Wyjątki to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię zaś handel będzie ograniczony do 14.
Obecnie toczy się w Polsce mnóstwo dyskusji na ten temat przyzwyczajeń konsumentów, wyzysku pracowników przez sieci, czy roli związków zawodowych w tej sprawie. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta