Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze przykłady nadużywania przewagi kontraktowej

16 marca 2018 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

UOKiK wydał pierwszą decyzję w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Zarzuty urzędu dotyczyły wydłużania czasu na zapłatę, nieprzekazywania informacji o terminach dostaw i nakłaniania do rezygnacji z części należności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko przedsiębiorcy po skargach rolników – dostawców marchwi. Analiza obowiązujących kontraktów uprawdopodobniła fakt wykorzystywania silnej pozycji przedsiębiorcy – nabywcy płodów rolnych, zajmującego się m.in. produkcją koncentratów spożywczych.

Przedsiębiorca bardzo szybko zobowiązał się do zmiany zakwestionowanych zapisów, co pozwoliło zamknąć sprawę i wydać tzw. decyzję zobowiązującą (dzięki temu urząd antymonopolowy nie musiał udowadniać, że doszło do naruszenie przepisów, ale jednocześnie przedsiębiorca uniknął grożącej mu kary finansowej).

Marchewkowe pole

Zakwestionowane przez UOKiK postanowienia dotyczyły m.in. braku określenia terminów odbioru produktu. Spółka umawiała się z dostawcami, że będzie kupować od nich marchew aż do końca marca następnego roku, a o terminie i miejscu dostawy poinformuje ich zaledwie z trzydniowym wyprzedzeniem. Co więcej niektórzy rolnicy na wezwanie do dostawy mogli czekać całą zimę, ryzykując utratę części zbiorów lub odrzucenie marchwi przez odbiorcę ze względu na obniżenie jej jakości. Taki sposób postępowania uniemożliwiał rolnikom zaplanowanie dostaw i nie zapewniał równomiernego odbioru surowca od wszystkich dostawców, co mogło stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11003

Wydanie: 11003

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament