Katowice mogą dać przykład
Skoro już trzeci raz organizujemy szczyt klimatyczny, to powinniśmy coś z tego mieć – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej dyrektor generalny Global Compact Network Poland.
Kamil Wyszkowski
Rz: Szczyt klimatyczny w Katowicach już w grudniu. Kto po rekonstrukcji rządu odpowiada dziś za COP24?
Od strony logistyczno-organizacyjnej sprawy się toczą. Jest wybrana lokalizacja, przyjęto specjalną ustawę oraz wyznaczono datę rozpoczęcia. Rząd zabezpieczył środki na organizację. Jest nowy szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk, który będzie przewodniczył obradom COP24 z ramienia rządu.
Otwarte pozostaje pytanie, kto będzie koordynował merytoryczne przygotowania, opracowywał polskie stanowisko negocjacyjne oraz plan kluczowych punktów do osiągnięcia w Katowicach tak, by rozmowy zakończyły się porozumieniem, a nie fiaskiem. Dotychczas był to minister Sałek. Po ogłoszeniu decyzji o zmniejszeniu liczby wiceministrów w poszczególnych resortach wiemy, że misję w rządzie już zakończył. Powołanie nowego pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej uważam za jedną z najpilniejszych decyzji do podjęcia przez ministra środowiska.
Kto powinien zostać szefem COP24?
Od strony formalnej minister Kowalczyk jest właściwą osobą. Dał się poznać jako inteligentny polityk, sprawny organizator prac Komitetu Stałego Rady Ministrów w KPRM, a także osoba potrafiąca budować kompromis i mająca spojrzenie ponadresortowe. To cechy, które będą procentować podczas szczytu.
Trzeba zaktywizować wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta