Dlaczego złoty się nie umacnia
Polska waluta jest jedną z najtańszych na świecie. Główną przyczynę stanowi premia za ryzyko polityczne – mówi dyrektor w globalnym dziale analiz Fixed Income, Currencies & Commodities Deutsche Banku.
Robin Winkler
Rz: Jak dużą karierę zrobią kryptowaluty?
Nie staną się alternatywą dla tradycyjnych walut. Nie są wygodnym środkiem płatniczym, po części dlatego, że organy nadzoru coraz bardziej biorą ten rynek pod lupę. Realizacja transakcji kryptowalutami jest też zbyt niewygodna; trudno płacić nimi na co dzień. Kolejny problem polega na tym, że kryptowaluty nie są przydatne do przechowywania wartości, co jest istotną funkcją prawdziwej waluty. Większość walut jest stosunkowo stabilna, bo inflacja, przynajmniej w głównych krajach, waha się od -1 do +3 proc., co zapewnia pewną stabilność. Niestabilność kryptowalut jest za duża, nie jest to więc wiarygodna metoda przechowywania wartości.
Niestabilność, czyli bańka?
Większość kryptowalut ma typowe znamiona bańki spekulacyjnej. Ryzyko będzie rosło, co niekoniecznie znaczy, że one znikną. W dłuższej perspektywie mogą stać się częścią systemu finansowego, jak złoto czy srebro. Jednak w mojej ocenie jako inwestycja.
Jakie są zagrożenia dla tradycyjnego rynku walut?
Wywodzą się raczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta