Jaki podatek zapłaci cudzoziemiec pracujący w Polsce
Jeśli osoba fizyczna jest zatrudniona przez polski podmiot, to jest on płatnikiem zaliczek w trakcie roku. Gdy jednak dochody uzyskiwane są od pracodawcy zagranicznego, obcokrajowiec musi samodzielnie rozliczać się z krajowym fiskusem.
Niezależnie od statusu rezydencji >patrz ramka, do dochodów uzyskanych z pracy, podlegających opodatkowaniu w Polsce, zastosowanie znajduje progresywna skala podatkowa. Płatnikiem zaliczek w trakcie roku jest pracodawca, jeśli osoba fizyczna jest zatrudniona przez polski podmiot. Jeżeli jednak dochody uzyskiwane są od pracodawcy zagranicznego nieposiadającego statusu płatnika w Polsce, to wówczas pracownik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia i wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku. Zaliczki te, niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów, oblicza się, co do zasady, według stawki podatku 18 proc. Różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym wg skali podatkowej a zapłaconymi w ciągu roku zaliczkami na podatek będzie niedopłatą wynikającą z zeznania podatkowego i jest uiszczana w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Podatnik, który chce uniknąć wysokiej niedopłaty podatku wynikającej z rozliczenia rocznego, może jednak obliczać i opłacać zaliczki stosując stawkę podatku w wysokości 32 proc.
Rozstrzyga umowa międzynarodowa
Dochody uzyskiwane za pracę wykonywaną w Polsce przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi, zawsze podlegają opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z ustawą o PIT dochody z pracy na terytorium Polski wykonywanej przez osoby podlegające w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, niezależnie od miejsca ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta