Wpłaty na fundusz remontowy lepiej wykorzystać od razu
Kwoty wnoszone na naprawę dachu i wymianę windy przez właścicieli lokali usługowych (użytkowych) nie są przychodami wspólnoty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W konsekwencji, dochód powstały z tego tytułu podlega opodatkowaniu.
- Wspólnota mieszkaniowa zrzesza właścicieli zarówno mieszkań, jak i lokali użytkowych. Wszyscy przekazują wpłaty na fundusz remontowy. Czy wpłaty przeznaczone na ten fundusz (niewydatkowany w bieżącym roku), zapłacone przez właścicieli lokali użytkowych, podlegają opodatkowaniu CIT? Czy mogą korzystać ze zwolnienia w CIT-8? – pyta czytelniczka.
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 6 ustawy o własności lokali). Wspólnoty mieszkaniowe, jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o CIT, są podatnikami tego podatku.
Co mówią przepisy
Przychodami wspólnot mieszkaniowych (tak jak innych podatników CIT) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (zob. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Nie ma znaczenia czy te środki zostały wypracowane wskutek prowadzenia działalności gospodarczej, uzyskane jako pożytki zrealizowane przez wspólnotę z nieruchomości wspólnej, czy otrzymane w inny sposób.
Z kolei, wszelkie koszty ponoszone przez wspólnotę, mające związek z uzyskanym przychodem są kosztami uzyskania przychodów w myśl...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta