Mobilność to podstawa
trendy | Przybywa innowacyjnych rozwiązań mających usprawnić transport publiczny w mieście. Nie zawsze jednak wdrożenia kończą się sukcesem, o czym właśnie przekonali się wrocławianie.
Wrocław
Innowacyjne środki transportu, jak np. autonomiczne samochody, budowa sieci wypożyczalni rowerów, car sharing (systemy wynajmu aut na minuty) oraz inne nowatorskie rozwiązania usprawniające komunikację publiczną w mieście to dla wielu samorządów priorytet na najbliższe lata. Nie da się bowiem budować inteligentnej aglomeracji bez rozwiązań „udrożniających" drogi i przyspieszających poruszanie się mieszkańców.
– Mobilność to dziś podstawowy problem, który pojawił się wraz z korkami – potwierdza Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
To jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w Polsce. W ciągu dziewięciu lat liczba aut wjeżdżających każdego dnia do tego miasta wzrosła z 20 tys. do 200 tys. Liczba pojazdów zarejestrowanych we Wrocławiu skoczyła w tym czasie ponaddwukrotnie. Miasto stanęło. Ratusz podjął więc zdecydowane działania, które mają rozładować mobilny kryzys. Utworzono stacje rowerowe Nextbike, we współpracy z warszawską spółką Enigma wprowadzono system car sharingu aut elektrycznych Vozilla. – Rozwiązanie to zostało świetnie przyjęte przez mieszkańców. Dziś dostępnych jest już 140 samochodów, ale na wiosnę ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta