VAT od usług elektronicznych można rozliczyć prościej
UPRAWNIENIA | Przedsiębiorca, który świadczy dla konsumentów z innych państw członkowskich UE usługi w sieci, może wybrać stosowanie procedury MOSS. Wszystkie formalności podatkowe załatwi wtedy w Drugim US Warszawa - Śródmieście. Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski
Zanim podatnik zdecyduje się na wykonywanie działalności w zakresie usług elektronicznych, musi najpierw zarejestrować działalność gospodarczą i w niektórych przypadkach być czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorca, który już prowadzi firmę i chce rozszerzyć swoją działalność o usługi wykonywane elektronicznie, powinien dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w celu uzupełnienia danych o nowy rodzaj działalności. Dodatkowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest założenie firmowego rachunku bankowego oraz wybór właściwej formy opodatkowania.
Bywają kłopoty z rozróżnieniem
Rozliczenie podatku dochodowego z tytułu usług świadczonych przez internet nie powoduje tyle niejasności co rozliczenie VAT.
Definicja usług elektronicznych zawarta jest w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, który odsyła do art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) z 15 marca 2011 r. Zgodnie z rozporządzeniem, do usług świadczonych drogą elektroniczną, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
W praktyce często trudno odróżnić usługę internetową od usługi elektronicznej. Dla organów skarbowych świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta