Od marca zasiłki chronione wyższą kwotą wolną od potrąceń
Od początku marca 2018 r. nowa kwota objęta ochroną przy pomniejszaniu zasiłków z tytułu alimentów wynosi 514,90 zł, a przy egzekwowaniu świadczeń niealimentacyjnych – 772,35 zł.
Zdarza się, że pracodawcy zostają zobligowani do egzekwowania określonych należności z wypłacanych zatrudnionym osobom: świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wypadkowy czy wyrównawczy. W takiej sytuacji muszą pamiętać przede wszystkim o przestrzeganiu:
- maksymalnej dopuszczalnej wysokości potrącenia, którą stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia brutto,
- kwoty wolnej od potrąceń, uzależnionej od poziomu najniższej emerytury,
- zasady proporcjonalnego pomniejszania ww. kwoty w przypadku, gdy świadczenie chorobowe należne jest tylko za część miesiąca.
Wzrost zwolnień od ujęć
Marzec to tradycyjnie miesiąc, w którym zmianie ulega kwota najniższej emerytury (po 28 lutego 2018 r. wynosi ona 1029,80 zł). Fakt ten wymusza przeliczenie kwoty wolnej od zajęć pomniejszających zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego.
Procentowa wysokość zasiłku, która po dokonaniu stosownych potrąceń powinna pozostać do dyspozycji pracownika, została wskazana przez ustawodawcę w art. 141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to odpowiednio:
- 50 proc. kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta