Granice ochrony przedemerytalnej
TRYB | Ochrona przysługująca pracownikowi na cztery lata przed ukończeniem wieku emerytalnego podlega ograniczeniom w wielu przypadkach. Ponadto zakaz czasem dotyczy rozwiązania umowy, ale już nie zmiany warunków pracy i płacy. Marta Macyszyn radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)
Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia jej uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Zakaz wypowiadania umów o pracę obowiązuje w stosunku do wszystkich rodzajów umów, które mogą zostać rozwiązane w tym trybie, tj. zarówno do tych zawartych na czas nieokreślony, jak i określony. Jak wynika z najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas określony podlega ochronie przedemerytalnej, nawet jeśli zawarta umowa rozwiąże się przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego (por. wyrok SN z 18 grudnia 2014 r., II PK 50/14).
Przykład
Pracownik został zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, która ma ulec rozwiązaniu 28 kwietnia 2018 r. Wiek emerytalny osiągnie dopiero 28 sierpnia 2018 r. Obecnie jest on już objęty ochroną przedemerytalną. Pracodawca nie może więc do końca trwania umowy jej wypowiedzieć.
Wypowiedzenie z wyprzedzeniem
Ochrona przewidziana w art. 39 k.p. przewiduje zakaz wypowiadania umowy, ale nie zakaz jej rozwiązania. Oznacza to, że pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę przed osiągnięciem przez pracownika wieku przedemerytalnego, nawet gdy ukończy on ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta