Czy Droga Mleczna jest pełna czarnych dziur?
Środek naszej Galaktyki może być usiany czarnymi dziurami – uważają astrofizycy z Columbia University.
Pierwszy raz w historii naukowcom udało się zlokalizować kilkanaście małych czarnych dziur w wewnętrznym obszarze naszej Galaktyki, obejmującym przestrzeń o średnicy kilku lat świetlnych.
Astrofizyk Charles Hailey z Columbia University i jego współpracownicy zauważyli te obiekty dzięki ich interakcjom z gwiazdami, które powoli krążą wokół pozornie pustej przestrzeni. Wyniki badań naukowcy opublikowali w miesięczniku „Nature".
Odizolowane czarne dziury nie emitują światła, przez co są niewidoczne, ale za to „kradną" materiał z orbitujących gwiazd, podgrzewają go do bardzo wysokich temperatur, aż zaczyna on emitować promieniowanie rentgenowskie.
Dziura przy dziurze
Dzięki danym zabranym w ciągu ostatnich 12 lat przez orbitalny teleskop Chandra, pracujący w zakresie promieni rentgenowskich, Hailey'owi i jego współpracownikom udało się znaleźć 12 obiektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta