Sygnaliści pod unijną ochroną
Obowiązek pracownika lojalności wobec pracodawcy ustępuje w pewnych przypadkach prawu do publicznego ujawnienia informacji na temat naruszeń w miejscu pracy.
Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z 21 lipca 2011 r. (skarga nr 28274/08) w postępowaniu Heinisch przeciwko Niemcom.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła pielęgniarki zatrudnionej w zakładzie dla pacjentów wymagających specjalnej opieki. Pracownica wielokrotnie kierowała do dyrekcji zakładu skargi, w których wskazywała na nadmierne obciążenie pracą na skutek zbyt niskiej liczby personelu. Wskazywała też na fałszowanie zakładowej dokumentacji. Wystąpienia pielęgniarki nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, więc skontaktowała się z prawnikiem, który wystosował do dyrekcji oficjalne pismo. Wskazał w nim m.in. na negatywny wpływ braku personelu na problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny pacjentów.
Dyrekcja zignorowała zarzuty, wskutek czego pracownica złożyła zawiadomienie do prokuratury. Wskazała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta