Komisja Konstytucyjna chce zweryfikować dworskie apanaże
Przedstawiciele Komisji Konstytucyjnej chcą ustalić, kto z rodziny królewskiej ma reprezentować Szwecję. Czy posunięcie jest pro- czy antyrojalistyczne? Nie wiadomo.
Rodzina królewska stała się bardzo liczna. Składa się obecnie z piętnastu osób, z których prawo do sukcesji tronu po królu Gustawie Karolu XVI mają: księżniczka Wiktoria, księżniczka Estelle, książę Oscar, książę Karol Filip, książę Alexander, książę Gabriel, księżniczka Madeleine, księżniczka Eleonore, książę Nicolas i najmłodsza, zaledwie dwumiesięczna księżniczka Adrienne.
Należy oczekiwać, że rodzina się jeszcze rozrośnie, co sprawi, że szersze grono osób będzie pretendować do tronu. Jeżeli wszystkie te osoby z królewskiego dworu wystąpią w roli oficjalnych reprezentantów Szwecji, to względnie duża grupa otrzyma dotacje z parlamentu. To zdaniem przedstawicieli sześciu ugrupowań; Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, socjaldemokratów, partii Zielonych, Centrum, liberałów i chrześcijańskiej demokracji oznaczałoby ryzyko podważenia legitymacji rodziny królewskiej i zaufania do niej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta