Dotacje na zadania zlecone
Jednostki samorządu terytorialnego wykonujące zadania zlecone powinny otrzymywać z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację tych zadań. Tak się jednak nie dzieje. Aby w sposób pełny i terminowy realizować zadania zlecone, częściowo finansują je ze środków własnych.
Anna Jurkiewicz, radca prawny, senior associate, Deloitte Legal
Na wysokość przyznawanych dotacji jednostki samorządu terytorialnego (JST) nie mają żadnego realnego wpływu. Wynika to z faktu, iż brak jest jakichkolwiek mechanizmów uprawniających je do wnioskowania o konkretną kwotę dotacji, czy też do kwestionowania jej wysokości w przypadku otrzymywania środków niewystarczających na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań zleconych. Dotacje te nie są bowiem przekazywane na wniosek JST konkretyzujący ich zapotrzebowanie finansowe w tym zakresie, ani też ich przyznanie nie następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której JST mogłyby się odwołać. Ustawodawca nie przewidział zatem instytucji zaskarżenia w trybie odwoławczym działań wojewodów w tym zakresie. Wyposażył on natomiast JST w oręż do walki z tym zjawiskiem na drodze postępowania cywilnego.
Szansa na odzyskanie środków własnych
Zarówno z treści przepisów leżących u podstaw formułowanych przez JST roszczeń, jak i z ugruntowanego już, korespondującego z nimi orzecznictwa jednoznacznie wynika, że stanowią one samodzielną podstawę do występowania o zapłatę kwoty rzeczywiście potrzebnej do wykonywania zadań zleconych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta