Niższe zarobki w samorządach
Obowiązuje już nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które m.in. obniża wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, prezydentom miast.
Anna Puszkarska
Nowe regulacje zawarto w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które weszło w życie 19 maja 2018 r. (i zastąpiło rozporządzenie z 18 marca 2009 r.). Chociaż wiele przepisów zostało przeniesionych z wcześniejszego rozporządzenia, wprowadza ono też zmiany i uzupełnienia m.in. w sprawie dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej (piszemy o tym niżej). Istotną zmianą, jest obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania (wysokość dodatku funkcyjnego się nie zmienia). Dla przypomnienia, samorządowcami zatrudnionymi na podstawie wyboru są m.in.: wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), starostowie, wicestarostowie, marszałkowie województw, wicemarszałkowie. Natomiast zatrudnionymi na podstawie powołania są zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnicy gminy (powiatu, województwa).
W tabelach zawartych w załącznikach nr 1 i 2 do nowego rozporządzenia (czyli dotyczących samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru albo powołania) wprowadzono podział na dwie części: A – obowiązującą do 30 czerwca 2018 r. i B – obowiązującą od 1 lipca 2018 r. (obniżającą minimalne i maksymalne wynagrodzenia zasadnicze)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta