Śląska uchwała antysmogowa obroniła się w sądzie
Interes społeczny, polegający na zmniejszeniu zagrożeń dla życia i zdrowia, stoi w hierarchii ważności wyżej niż interes ekonomiczny korzystających z pieców – orzekł sąd.
7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił tzw. uchwałę antysmogową. Opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, wprowadziła ograniczenia i zakazy na terenie całego województwa dla instalacji na paliwa stałe. W szczególności dotyczyły one kotłów, kominków i pieców.
W § 4 uchwała dopuszczała wyłącznie eksploatację instalacji, które spełniają wymogi Polskiej Normy. Zakazano stosowania w wymienionych instalacjach głównie węgla i miału węglowego oraz węgla brunatnego i jego mieszanek. Nowe wymagania miały zacząć obowiązywać od lat 2022–2028, w zależności od rodzaju instalacji.
Po bezskutecznych wezwaniach do usunięcia naruszenia prawa, dwóch mieszkańców Śląska oraz spółka akcyjna, wszyscy reprezentowani przez tę samą pełnomocnik, zaskarżyli uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wszystkie skargi zawierały te same zarzuty i analogiczne uzasadnienie.
Tradycyjne piece i kotły do wymiany
Pełnomocnik skarżących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta