Sztuczna inteligencja to wyzwanie dla firm i gospodarki
Rewolucja technologiczna, która wkroczyła w nasze życie, a teraz z roku na rok będzie przyspieszać.
michał duszczyk
Aż 72 proc. zarządzających przedsiębiorstwami na świecie uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) będzie największą przewagą konkurencyjną firm w przyszłości. Jak wynika z raportu PwC „2018 AI Predictions", 67 proc. menedżerów sądzi, że ludzie i maszyny będą w stanie pracować razem, a taki model – łączący ludzką i sztuczną inteligencję – szczególnie wzmocni efektywność firm. Czy faktycznie roboty nie zagrożą miejscom pracy? Czy biznes, nauka i administracja publiczna w Polsce są przygotowane na taką rewolucję?
Potrzebna strategia
Eksperci firmy Personnel Service wskazują, że na drodze rozwoju AI w naszym kraju stoi wiele przeszkód, a najważniejsze to wysokie koszty energii, drenaż specjalistów, niska innowacyjność, tradycyjny system kształcenia i niska nowoczesność uczelni wyższych.
– Skoro już za 45 lat sztuczna inteligencja przejmie większość naszych zadań, musimy zacząć zastanawiać się nad tym, jakie to będzie miało konsekwencje nie tyle globalnie, ile na rynku polskim – zaznacza Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.
Jak tłumaczy, może dojść do zrównania kosztów pracy pomiędzy krajami i wtedy nasze obecne przewagi, które w sporej mierze opierają się na tym, że mamy relatywnie tanią siłę roboczą, stracą na znaczeniu. Wówczas na pierwszy plan wysuną się inne atuty związane m.in. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta