Zwłoka w wypłacie nagrody może pracodawcę kosztować
Uprawnienia | Nagroda jubileuszowa jest wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili, jeśli nie została wypłacona, należą się odsetki. Nawet, jeśli pracodawca nie ponosi winy za opóźnienie. Małgorzata Jankowska
Jednym ze świadczeń premiujących długi staż pracy w urzędach państwowych jest nagroda jubileuszowa. Przysługuje ona, na takich samych zasadach, wszystkim urzędnikom państwowym bez względu na to, czy zatrudnieni są na podstawie mianowania czy też na podstawie umowy o pracę. Dla uzyskania prawa do ten nagrody znaczenia nie ma też wymiar etatu zatrudnionego.
Czynnikiem, który decyduje zarówno o prawie do tej nagrody jak i jej wysokości jest wyłącznie ogólny staż pracy. Warunek minimum, który muszą spełnić, aby dostać nagrodę w najniższej, przewidzianej ustawą wysokości jest osiągniecie 20 letniego stażu pracy. Im dłuższy okres zatrudnienia, tym nagroda jest wyższa. Jej wysokość stanowi, bowiem odpowiedni procent wynagrodzenia pracownika, który rośnie z każdą „pięciolatką" >patrz ramka. Stanowi tak art. 23 ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, a także zasady jej obliczania i wypłacania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (DzU nr 27, poz. 134; dalej rozporządzenie). Zgodnie z § 11 tego rozporządzenia do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta