Szybko przybywa wolnych miejsc pracy
Monika Fedorczuk Publikowane przez GUS dane o wolnych miejscach pracy dostarczają ciekawych obserwacji – pisze ekspertka z Konfederacji Lewiatan.
Na początek uwaga metodologiczna; przez wolne miejsce pracy GUS uznaje zarówno takie, które jest nowo utworzone, jak i stanowisko zwolnione w wyniku ruchu zatrudnionych, które spełnia jednocześnie trzy warunki, tj. w okresie sprawozdawczym nie jest obsadzone, pracodawca podejmuje działania, aby znaleźć pracownika oraz w przypadku znalezienia właściwych kandydatów pracodawca byłby gotowy do natychmiastowego zatrudnienia tych osób.
Niechlubny rekord
W końcu II kwartału 2017 roku liczba wolnych miejsc pracy osiągnęła rekordową wartość 122 tysięcy. Analizując najnowsze dane GUS, dotyczące sytuacji na rynku pracy w 2018 roku, można się spodziewać, że w bieżącym roku ten rekord zostanie przekroczony, gdyż pracodawcy wskazują na nasilające się problemy w pozyskaniu pracowników mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń.
Najmniej wolnych miejsc pracy było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta