Kopalnie pod kreską mimo wzrostu cen węgla
Surowce | Trwa koniunktura na rynku węgla, ale nie wszystkie kopalnie osiągają zyski. Czy mają szansę wyjść na plus? Barbara Oksińska
Utrzymujące się od przełomu lat 2016 i 2017 wysokie ceny węgla na światowych rynkach nie sprawiły, że wszystkie kopalnie tego surowca w Polsce odzyskały rentowność. Pomimo sprzyjającej koniunktury pod kreską jest Tauron Wydobycie i niektóre kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. Zysku netto nie wywalczyła jeszcze prywatna kopalnia Silesia, a w I kwartale potknięcie zaliczyła nawet słynąca z dobrych wyników Bogdanka.
Zwiększyć produkcję
Koncern Tauron w segmencie wydobywczym w I kwartale miał 23 mln zł straty operacyjnej. To wynik lepszy niż przed rokiem, kiedy strata na tym poziomie sięgała 60 mln zł. Do wyjścia na plus wciąż jest jednak długa droga. Tauron Wydobycie na początku roku borykał się z trudnymi warunki geologicznymi w kopalni Janina oraz opóźnieniem rozruchu jednej ze ścian w zakładzie Sobieski.
– Głównym problemem Tauronu Wydobycie jest skala produkcji. Jeśli spółka ma zarabiać, musi zwiększyć wydobycie węgla, a tego nie da się zrobić w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta