Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce
Neurologia: Są pierwsze sukcesy, ale i kolejne wyzwania. Tylko część pacjentów z SM ma dostęp do nowych terapii modyfikujących przebieg choroby.
Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Choroba należy do grupy dolegliwości zapalno-demielinizacyjnych. Oznacza to, że komórki nerwowe bezpowrotnie tracą osłonkę mielinową, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Nagie włókna przestają przewodzić sygnały z ośrodkowego układu nerwowego.
W konsekwencji pojawia się szereg problemów neurologicznych. Na początku jest to tylko zmęczenie niezwiązane z wysiłkiem fizycznym, później zaczynają pojawiać się poważniejsze dolegliwości – niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia, czucia, równowagi, koordynacji ruchów, napięcia mięśniowego, mowy i układu pokarmowego.
Przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca znane, jednak zdaniem naukowców jej wystepowanie jest związane z trzema czynnikami: genetycznym, środowiskowym i autoimmunologicznym.
W zależności od przebiegu choroby wyróżnia się cztery jej postacie. Najczęściej występująca – rzutowo-remisyjna – ujawnia się przed 40. rokiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta