Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O godnego Orła Białego dla Niepodległej

05 czerwca 2018 | Prawo | Krzysztof Uczkiewicz

To obecne nie jest zgodne z zasadami heraldyki.

Zbliżające się wielkimi krokami celebracje 100-lecia odrodzonej państwowości nie powinny pozwolić nam na zapomnienie o cieniach tego czasu i o narzuconym przez historię ciężkim okupie, jaki nasza ojczyzna musi wciąż spłacać za samo swoje istnienie i tożsamość. Aby nie tracić więcej czasu na wstępy, zapowiadam, iż chcę przypomnieć w tym kontekście o niechlubnych i bolesnych dla nas dziejach godła Państwa Polskiego.

Ustawą z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. No 69 poz. 416) za „herb" Rzeczypospolitej Polskiej przyjęto „znak orła białego z głową zwróconą w prawo (dla patrzącego w lewo) ze skrzydłami wzniesionymi do góry, ze złotymi szponami koroną i dziobem w czerwonem polu prostokątnem". Ustawa podawała wzór godła, zastrzegając przy tym, iż ustalone w niej wzory godeł i barw obowiązują „dopóki nie zostaną określone granice Państwa Polskiego i dopóki konstytucja nie określi godeł, barw państwowych, jak i tytułów urzędów i instytucji państwowych" (art. 1 ww. Ustawy).

Załączone do ustawy wzory przedstawiają tak bliski nam wszystkim wizerunek orła z koroną monarszą (corona clausa) zwieńczoną miniaturą jabłka królewskiego.

Przetrwało do Maja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11068

Wydanie: 11068

Spis treści
Zamów abonament