Trzeba orzekać zgodnie z prawem
Obciążenie hipoteczne przy ustalaniu wartości nieruchomości podlegającej podziałowi.
Jak zwykle z wielką uwagą i ciekawością przeczytałem kolejny tekst autorstwa sędziego Antoniego Górskiego („Orzekać po staremu" z 10 maja 2018 r.). Nie będę ukrywał, że były przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa jest dla mnie niedoścignionym wzorem i niekwestionowanym autorytetem, nie tylko w zakresie jurysprudencji. Jego komentarze oraz liczne orzeczenia ukształtowały mnie jako prawnika. To on wręczał mi atrybut trzeciej władzy – sędziowski łańcuch. Dlatego też mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe, że jego wierny uczeń jednak nie podzieli wyrażonego przez niego poglądu w zakresie zaliczania na poczet wartości prawa własności nieruchomości obciążenia rzeczowego (najczęściej hipotecznego).
Wszak jedną z cech, które jako mistrz we mnie wykształcił, jest umiejętność krytycznego myślenia, którym każdy sędzia powinien się odznaczać.
Pan sędzia był łaskaw przytoczyć wiele orzeczeń Sądu Najwyższego, w których poszczególne składy prezentowały pogląd, iż ustalenie wartości prawa do lokalu obciążonego hipotecznie odbywa się z uwzględnieniem tegoż obciążenia. Z kolei w postanowieniu z 26 stycznia 2017 r. (I CSK 54/16) Sąd Najwyższy przyjął, że takiego obciążenia się nie uwzględnia. Sprawozdawcą w tej sprawie była sędzia SN Agnieszka Piotrowska, w składzie zaś sędziowie Marta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta