Bariery za granicą może osłabić ekspansję polskich firm
Blisko połowa rodzimych spółek działających na rynkach zagranicznych odczuwa na nich wzrost państwowego protekcjonizmu.
Chodzi o rynki kluczowe zarówno dla polskich eksporterów, jak i importerów. Faworyzowanie krajowych przedsiębiorstw odczuwają oni m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, czy Włoszech, a więc krajach pierwszej piątki najważniejszych europejskich partnerów gospodarczych Polski.
Jak wynika z badania firm zaangażowanych w międzynarodowy handel, przeprowadzonego przez firmę Kantar na zlecenie Banku HSBC, do którego dotarła „Rzeczpospolita", najmniejszy odsetek firm zaniepokojonych narastającym protekcjonizmem jest w Czechach – tylko 33 proc. W Polsce do takich obaw przyznało się 47 proc. przedsiębiorstw, przy średniej europejskiej na poziomie 50 proc. Z kolei największy odsetek firm odczuwających działania protekcjonistyczne odnotowano w Indiach (85 proc.), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (77 proc.) i Bangladeszu (76 proc.). W globalnym ujęciu – badanie objęło firmy z 26 krajów – narastający protekcjonizm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta