Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mistrzostwa świata w piłce nożnej kontra prawo pracy

21 czerwca 2018 | Kadry i Płace | Izabela 
Dziubak-Napiórkowska

Wielu pracodawców myśli o tym, aby umożliwić zatrudnionym oglądanie meczów. Zasady udziału w transmisji trzeba jednak uregulować, unikać większych skupisk osób w jednym miejscu i rozwiązać kwestie czasu pracy.

Mogłoby się wydawać, że mistrzostwa świata w piłce nożnej nie mają wiele wspólnego z prawem pracy. Jednak te zagadnienia krzyżują się w sytuacji, gdy pracodawca – chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników – postanawia umożliwić im oglądanie transmisji meczów w trakcie godzin, w których normalnie wykonują oni zadania służbowe. Jak najlepiej rozwiązać tę kwestię, aby zapewnić zgodność działań pracodawcy z prawem pracy?

Do wiadomości ogółu

Przede wszystkim zasady dotyczące oglądania transmisji z mistrzostw świata powinny zostać określone w formie zarządzenia pracodawcy lub osoby upoważnionej z art. 31 k.p. Z uwagi na incydentalny charakter takiej regulacji nie ma konieczności dokonywania zmian w regulaminie pracy. Jednocześnie warto zadbać, aby komunikacja z pracownikami odbyła się w sposób formalny – pozwoli to na skuteczne egzekwowanie zasad.

Przy wydaniu takiego zarządzenia nie obowiązuje żaden okres karencji. Istotne jest więc, aby je wydać w terminie, który umożliwi zapoznanie się z nim przez pracowników oraz jego zastosowanie.

Zarządzenie należy ogłosić w ten sam sposób, jaki dotyczy innych zarządzeń lub wewnętrznych aktów w zakładzie pracy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność szybkiego poinformowania zatrudnionych z uwagi na zbliżający się termin mundialu. Odpowiedni komunikat można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament