Mistrzostwa świata w piłce nożnej kontra prawo pracy
Wielu pracodawców myśli o tym, aby umożliwić zatrudnionym oglądanie meczów. Zasady udziału w transmisji trzeba jednak uregulować, unikać większych skupisk osób w jednym miejscu i rozwiązać kwestie czasu pracy.
Mogłoby się wydawać, że mistrzostwa świata w piłce nożnej nie mają wiele wspólnego z prawem pracy. Jednak te zagadnienia krzyżują się w sytuacji, gdy pracodawca – chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników – postanawia umożliwić im oglądanie transmisji meczów w trakcie godzin, w których normalnie wykonują oni zadania służbowe. Jak najlepiej rozwiązać tę kwestię, aby zapewnić zgodność działań pracodawcy z prawem pracy?
Do wiadomości ogółu
Przede wszystkim zasady dotyczące oglądania transmisji z mistrzostw świata powinny zostać określone w formie zarządzenia pracodawcy lub osoby upoważnionej z art. 31 k.p. Z uwagi na incydentalny charakter takiej regulacji nie ma konieczności dokonywania zmian w regulaminie pracy. Jednocześnie warto zadbać, aby komunikacja z pracownikami odbyła się w sposób formalny – pozwoli to na skuteczne egzekwowanie zasad.
Przy wydaniu takiego zarządzenia nie obowiązuje żaden okres karencji. Istotne jest więc, aby je wydać w terminie, który umożliwi zapoznanie się z nim przez pracowników oraz jego zastosowanie.
Zarządzenie należy ogłosić w ten sam sposób, jaki dotyczy innych zarządzeń lub wewnętrznych aktów w zakładzie pracy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność szybkiego poinformowania zatrudnionych z uwagi na zbliżający się termin mundialu. Odpowiedni komunikat można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta