Płatność podzielona, rachunek „przylepiony”
Nowe rozwiązania nie są spójne z dotychczasową regulacją.
Brak spójności nowych rozwiązań odnoszących się do rachunków VAT siłą rzeczy będzie prowadzić do licznych niejasności i problemów praktycznych, spędzających sen z powiek nie tylko teoretykom prawa, ale także bankom i posiadaczom rachunków.
Zmiana przepisów
Przepisy wprowadzające płatności podzielone nowelizują jednocześnie trzy akty prawne podstawowe dla działania polskiego rynku usług płatniczych:
- ustawę z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: prawo bankowe),
- ustawę z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (odsyłającą w całej rozciągłości do prawa bankowego) oraz
- ustawę z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (dalej: u.u.p.).
Najobszerniejsza zmiana dotyczy prawa bankowego i polega na wprowadzeniu nowego typu rachunku bankowego – rachunku VAT.
Ścisłe powiązanie
Rachunki VAT będą odrębnymi rachunkami bankowymi, ale jednocześnie ściśle powiązanymi z rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorców. Związek ten będzie się wyrażał w kilku aspektach.
1. Po pierwsze, otwarcie rachunku VAT będzie zawsze pochodną prowadzenia dla klienta rachunku rozliczeniowego. Rachunek VAT będzie otwierany dla każdego rachunku rozliczeniowego prowadzonego w walucie polskiej i nie będzie to wymagało zawarcia odrębnej umowy pomiędzy bankiem a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta