Sezon można obsadzić cudzoziemcami
TRYB | Procedura uzyskania zezwolenia na zatrudnienie do pracy sezonowej osoby spoza Unii Europejskiej różni się w zależności od tego, czy przebywa ona już na terenie Polski, czy dopiero planuje przyjazd.
Najbliższe miesiące będą okresem szczególnego wzmożenia na rynku pracy, spowodowanego zwiększonym zatrudnieniem osób do prac sezonowych. Znaczna część pracowników sezonowych na terytorium naszego kraju to cudzoziemcy pochodzący spoza krajów Unii Europejskiej. Pracodawcy powierzający im pracę stoją w tym roku przed dodatkowym wyzwaniem spowodowanym zmianami zasad zatrudniania cudzoziemców, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.
Procedura sezonowego zatrudniania cudzoziemców pochodzących spoza Unii Europejskiej może zostać poprowadzona w sprawny sposób pod warunkiem znajomości aktualnych wymagań prawnych, a po części również praktyki samych urzędów pracy. Daje to gwarancję, że składane wnioski, oświadczenia i inne dokumenty będą kompletne i wystarczające, a dostępne uproszczenia najpełniej wykorzystane.
Jak zatem w świetle aktualnie obowiązujących uregulowań zatrudnić cudzoziemca do pracy sezonowej?
Kluczowy rodzaj pracy
Pierwszym krokiem jest określenie, czy dany rodzaj pracy jest w ogóle pracą sezonową. Nie wystarcza tu odwołanie się do potocznego rozumienia tego pojęcia. Aby dokonać prawidłowej oceny, należy sięgnąć do katalogu działalności wyszczególnionych w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta