Żadne orzeczenie nie zabrania pracować
Nawet pracownik o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji może podjąć zatrudnienie. Ocena, czy mu wolno i w jakich warunkach, należy do lekarza medycyny pracy.
Najważniejsza ocena lekarza medycyny pracy
- Jesteśmy zakładem pracy z otwartego rynku pracy. Pracownik posiadający dotychczas lekki stopień niepełnosprawności doniósł nowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności o symbolu przyczyny 02-P. We wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia ma zaznaczone „Praca w warunkach pracy chronionej". Czy możemy go dalej zatrudniać?
Wbrew pozorom to częste pytanie, które zadają sobie pracodawcy, lekarze orzecznicy, ale i same osoby niepełnosprawne. Tymczasem odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania zezwoli jej na to i dopuści ją do wykonywania określonych obowiązków pracowniczych. Należy zatem skierować tego pracownika do lekarza medycyny pracy, aby – biorąc pod uwagę obecne orzeczenie o stopniu umiarkowanym z kodem 02-P – wskazał, czy ta osoba może być w dalszym ciągu zatrudniona na obecnym stanowisku.
Orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy nie oznacza, że nie wolno podjąć pracy. W art. 13 § 4 ustawy o rentach i emeryturach z FUS czytamy: „Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy". Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta