Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żadne orzeczenie nie zabrania pracować

21 czerwca 2018 | Kadry i Płace | Edyta Sieradzka

Nawet pracownik o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji może podjąć zatrudnienie. Ocena, czy mu wolno i w jakich warunkach, należy do lekarza medycyny pracy.

Najważniejsza ocena lekarza medycyny pracy

- Jesteśmy zakładem pracy z otwartego rynku pracy. Pracownik posiadający dotychczas lekki stopień niepełnosprawności doniósł nowe orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności o symbolu przyczyny 02-P. We wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia ma zaznaczone „Praca w warunkach pracy chronionej". Czy możemy go dalej zatrudniać?

Wbrew pozorom to częste pytanie, które zadają sobie pracodawcy, lekarze orzecznicy, ale i same osoby niepełnosprawne. Tymczasem odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania zezwoli jej na to i dopuści ją do wykonywania określonych obowiązków pracowniczych. Należy zatem skierować tego pracownika do lekarza medycyny pracy, aby – biorąc pod uwagę obecne orzeczenie o stopniu umiarkowanym z kodem 02-P – wskazał, czy ta osoba może być w dalszym ciągu zatrudniona na obecnym stanowisku.

Orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy nie oznacza, że nie wolno podjąć pracy. W art. 13 § 4 ustawy o rentach i emeryturach z FUS czytamy: „Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy". Jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11082

Wydanie: 11082

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament