Prywatny przewoźnik może płacić niższy ryczałt za nocleg
Ryczałt za nocleg w podróży służbowej kierowcy zatrudnionego w transporcie międzynarodowym może zostać określony w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę (art. 775 § 3 k.p.) poniżej 25 proc. limitu, o którym mowa w aktualnie i poprzednio obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 26 października 2017 r. (III PZP 2/17).
Pracownik był zatrudniony na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych w transporcie krajowym i zagranicznym. W związku z odbywanymi podróżami służbowymi otrzymywał diety i ryczałty za nocleg. Wysokość tych świadczeń była uregulowana w regulaminie wynagradzania. Przy czym wysokość ryczałtu za nocleg była niższa niż jego minimalna stawka wynikająca z rozporządzeń dotyczących pracowników sfery budżetowej.
Kierowca wystąpił z powództwem przeciwko pracodawcy o zapłatę wyrównania tych ryczałtów do minimalnej wysokości wyznaczonej w § 9 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 19 grudnia 2002 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
Zarówno sąd rejonowy jak i sąd okręgowy uznały, że kierowca powinien otrzymać dopłatę. Zgodnie bowiem z art. 21a ustawy z 16 kwietnia o czasie pracy kierowców, kierowcy w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta