Rolnictwo ekologiczne ma przyszłość
Kamila Bokszczanin Popyt na produkty ekologiczne na świecie rośnie bardzo szybko, a ich podaż nadal za nim nie nadąża.
Zmiany w rolnictwie wymuszane są przez bezpieczeństwo żywności na świecie i zrównoważony rozwój oparty na wzroście produkcji żywności rolnej oraz redukcji tzw. długu ekologicznego (wykorzystanie zasobów ziemi przekraczające zdolność planety do ich odtworzenia – red.). Obecne trendy światowe to rolnictwo zrównoważone oraz – bardziej restrykcyjne – ekologiczne.
Zużycie produktów ekologicznych w ostatniej dekadzie wzrosło dwukrotnie, a popyt nadal przewyższa podaż. W 2014 r. rynek produktów ekologicznych UE urósł o 7,4 proc., a więc bardzo szybko, a sprzedaż detaliczna sięgnęła 24 mld euro.
Rolnictwo ekologiczne może liczyć również na szybko rosnący popyt w USA i szybko rosnącą infrastrukturę wsparcia. Dzięki temu jest wiodącą technologią w działaniach wielu organizacji publicznych i prywatnych.
Na świecie obserwuje się dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego i powierzchni upraw. Dane pokazują, że jeszcze w 1999 r. obszar przezeń wykorzystywany sięgał 11 mln ha i do 2015 r. wzrósł niemal pięciokrotnie. Obecnie na świecie uprawia się w sposób ekologiczny ok. 1 proc. gruntów rolnych, najwięcej w Oceanii – 22,8 mln ha (5,4 proc. powierzchni użytków rolnych i 45 proc. światowych powierzchni upraw ekologicznych) oraz w Europie – 12,7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta